12 Şubat 2014 Çarşamba

Kedilerde parazit aşısı gerekli midir?

İki kedim oldu şimdiye kadar. İlk kedim, öğrencilik yıllarımda sokaktan bulduğum bir sarmandı. İçimde hala dinmeyen bir sızı bırakarak gitti. İkinci kedim Üzüm, onu biliyorsunuz zaten. İlkinde acemiydim, aynı Ayşe'nin yaşadığı tedirginliği, korkuları yaşadım başlangıçta. Öğrencinin mali durumları belli. Belediyenin veterinerine götürdüm, aşılarını yaptırdım, zamanı geldiğinde kısırlaştırmaya da yine belediyenin veterinerine gittim. Düzenli aşılarını da yaptırdım. 

Üzüm'ün de ilk aşılarını yaptırdım. Üç aydan üç aya yaptırılan iç parazitini de ilk 1 sene düzenli bir şekilde yaptırdım. Sonra internette araştırmaya başladım. Benim kedim evden dışarıya adımını atmayan, sadece kuru mamayla beslenen bir kedi. Neden 3 ayda bir parazit aşısı yaptırıyorum bu hayvana diye düşünmeye başladım. 

Genel kanı şu ki, bu aşı kesinlikle yapılmalı, yapılmazsa hayvanın bağırsaklarındaki parazitler insana geçer, kistlerden toksoplazmaya kadar pek çok hastalık başınıza gelebilir. Tamam bu kısmı doğru, eğer parazitli bir hayvanınız varsa ya da sokaktan bir hayvan sahiplenmek istiyorsanız kesinlikle aşılamalısınız. Ama olayın kırılgan noktası şurası; aşılattığımız hayvan evden çıkmıyorsa neden 3 ayda bir tekrar tekrar aşı yaptırıyoruz? Bu paraziti hayvanın bağırsağı kendi mi üretiyor? Evden çıkmayan, sokak kedileriyle ya da başka kedilerle muhatap olmayan, onlarla kavga edip yaralanma ihtimali olmayan, kuru mamadan başka bir şey yemeyen bir kediye parazit nerden geçecek? 

Veterinerlerin çoğu, bu mantığa şiddetli bir şekilde karşı çıkıyorlar. Ve bu soruma karşılık olarak gelinen ortak noktaları da AYAKKABILAR. Evet, ayakkabılarınızla bile parazit getirebilirsiniz, dedi hepsi de. Ayakkabımdan eve, evden pisinin bağırsağına yerleşen kurtçuklar, yaşam döngülerini benim vücudumda kist olarak tamamlayacak olabilirler. Güzel senaryo da, bunun olma olasılığı milyonda kaç? Ayrıca evde ayakkabıyla dolanacak kadar avrupai olamadık henüz. 

Biliyor musunuz, yeterince yıkanmamış yeşilliklerden, sebze ve meyvelerden parazit kapma olasılığınız çooook daha fazla. Maalesef ki aşılar, çoğu veteriner tarafından para kapısı olarak görüldüğünden, parazitli olsun olmasın kedilerimiz, 3 ayda bir aşılanıyorlar. Paraziti olmayan bir kediye parazit aşısı yaparsanız ne olur? Boşu boşuna kimyasal yüklemiş olursunuz, gereksiz yere strese sokmuş olursunuz, bağışıklık sistemine zarar vermiş olursunuz.

İlk aşılara bir sözüm yok ancak, ilk aşıları tamamlandıktan sonra evden çıkmayan kediler için  gereksiz aşı yüklenmesine de karşıyım. Bir kedi bir sefer kuduz aşısı olduktan sonra evden çıkmamışsa, kuduz olan bir hayvanla bir münasebeti olmadıysa, nerden kapacak bu hayvan kuduz mikrobunu? Benden mi? Neden hayvana düzenli aralıklarla sersemletilmiş kuduz mikrobu veriyoruz?

Karşı çıkanlar olacaktır, çünkü ben şiddetli tepkilere maruz kaldım diyebilirim. Evden çıkmadığı için kedime parazit aşısı yaptırmıyorum dediğimde bana katil muamelesi yapan veterinerler de oldu, o zaman gerek yok diyen dürüstleri de. Aşı miti kolay kolay yıkılacak türden değil, çünkü bu bir sektör. Ama benim tercihim bu yönde. Ve artık çok lüzum görmedikçe veterinere de gitmiyorum. Çünkü ne zaman bir sorunum için veterinere gitsem çok daha büyük sorunlarımız oldu. Bir sürü ilaç kullandım hayvan iyice hasta oldu, zaten sokağa çıkmak çıldırtıyor resmen hayvanı stresten, strese girince daha beter hasta oluyor ve bu döngüyü kıramıyoruz. 

Yaklaşık 2,5 yıldır aşı yaptırmıyorum Üzüm'e. En son 1 sene önce veterinere götürdüm. Çenesinin altında oluşan ve artık kronikleşen kabukcuk görünümü için kan tahlili yapıldı. Yaklaşık 10 dakika süren işlemden dünyanın parasını isteyen veterinere ertesi gün tahlil sonuçlarına ilişkin bir soru sormak istediğimde adam resmen beni fırçaladı. Kedimin bir şeyi olmadığını, tahlil sonuçlarının gayet güzel olduğunu söylemişmiş, ben tekrar soru sormakla ona güvenmediğimi belli ediyormuşum, ve daha bir sürü şey. Adam telefonda resmen beni fırçaladı, altta kaldığımı söylemiyorum tabi ki cevabını verdim ancak bu veterinere son gidişim oldu. 6 ay boyunca da ekstrede bu adama ödediğim paraları her gördüğümde kulaklarını çınlattım.

İşin özeti; sokaktan alınan ve evden dışarı çıkmayacak bir kedinin ilk aşılarından sonra tekrar tekrar aşılatılması bana göre gereksiz. Tabi ki bu benim görüşüm.

16 yorum :

 1. Ben de katiliyorum size, bizimki de evden hic cikmayan ve kuru mama yiyen bir kediydi, veterinere gitmek asinin saglayacagi faydadan cok daha buyuk strese sebep oluyordu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. Hayvanda olmayan bir parazit için veterinere götürüp, aşı yaptırmak, o kadar stres yaşatmak yarardan çok zarar veriyor.

   Sil
 2. Bu konu benim de kafamı çok kurcalıyor...yalnız bizim gittiğimiz veteriner parazit için aşı yapmadı hap yutturdu ve 45 günde bir olacağını söyledi...şimdi hepten karıştı kafam :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burcu anlattığım gibi uzun süre düşündüm ve araştırdım, sonunda da böyle karar verdim. Düzenli aşılayanlara ya da hap yutturanlara da bir şey diyemem tabi ki ama 3 ay bile evden çıkmayan bir kedi için çok kısa derken 45 günde bir hap yutturmak, bana aşırı geldi açıkçası. İç organlara aşırı yükleme oluyor bana göre.

   Sil
 3. Benim kediciği( hala isim koymada kararsızım:) öyle çok seviyorum ki, beni sizler gibi hayvan dostlarına yakın etti,ne ayrı en farklı bir dünyaymış...şu 3 günde beni öyle farklılaştırdı ki...Dün tedirginliğimin büyük bir kısmını üzerimden attım ve ailemiz dün gece gibi kahkahalı bir gece geçirmedi,kedicik de benim gibi tedirgindi,yeni bir eve alışıyordu,belki de yeni evin
  stresindeydi dün gece önerdiğin kağıt toplu ip sayesinde çok güldük.Yunus şöyle dedi" kardeşim olmadığı için artık hiç üzülmeyeceğim"....
  Aşılara çok para istedi özel veteriner,hesaplamama göre ilk ay bin lirayı bulan aşı takvimi çıkardı.
  yakın belediyeleri araştırıyorum ,yarı yarıya fiyat düşüyor onlarda...
  Yine önerdiğin gibi ayaklarımdan,ellerimden uzak tutmaya çalışıyorum çünkü her yerimiz tırmık içinde,tırnakları çok sivri,kesmek mi lazım yoksa tırmalama tahtası denen o şeyi satın aldığımda tırnakları törpülenir mi?
  Eşim de bu kist yapma olayından çok tedirgin,iş yerindekiler, çocukta kist yapar kedi diye korkutmuşlar...
  Her gün yeni şeyler keşfediyorum, hayvan severlerin arkadaşlığı da çok farklıymış...iyi ki varsın arkadaşım kitapsız kedi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe, tedirginliğini ve korkularını çok iyi anlıyorum. Bizim toplumda hayvan ve çocuk, hayvan ve hamile efsaneleri o kadar fazla üretilir ki, korkman gayet normal.İçinin rahatlaması için bilgi edinmen gerekiyor.Bu konuda internette çok kaynak var. Bir hayvanla büyüyen çocukların bağışıklık sistemlerinin diğerlerine göre çok daha güçlü olduğu, alerji problemleri ve astımın daha nadir görüldüğü bir gerçek. İlk aşılarını tamamladıktan sonra bence hiçbir korkun kalmasın. Hatta evden çıkmayan bir kedi (özellikle kedi diyorum, çünkü sürekli kendini temizleyen bir hayvandır) bizlerden çok daha az mikrop taşıyor. Belediye veterineri tabi ki aşılar için iyi bir seçenek. Çünkü yapılan aşı aynı aşı, bir farkı yok. Ücretten başka :)
   Tırnakları kesmek istiyorsanız, çok dikkat edin. Patinin ortasına hafifçe bastığınızda tırnakları çıkacaktır. Tırnakların içinde şeffaf kırmızı bir çizgi göreceksiniz.Kesinlikle bunu kesmemelisiniz, çünkü sinirleri onlar, kestiğiniz takdirde kanama olacaktır ve çok acı verir. Kırmızı olmayan en uçtan birazcık kesmeniz yeterli olur. Ama en iyisi siz ilk aşıları için gittiğinizde veterinere kestirin tırnalarını, görmüş olursunuz hem. Tırmalama tahtası mutlaka edinin. Koltuklarınızın selameti için de gerekli :) Tırmalama tahtasına ne kadar erken alışırsa o kadar iyi. Tahtayı aldığınızda ön patilerden tutup tahtaya sürtmeniz öğrenmesi için yeterli.
   İlk aşıları en kısa zamanda yaptırın, sonra da kist gibi bir kaygınız kalmasın. Araştırıp bilgi edindikten sonra da, efsane üretenlere kulak tıkayın.
   Sen de iyi ki varsın Ayşe :) Her zaman istediğini sorabilirsin, seve seve cevaplarım.

   Sil
 4. Ahhh ne kadar güzel yazmışsın! Ben sırf bu sebeple veterinerimle kavga ettim! Her sene bir dolu aşı yaptı Pisi'ye (Pisi, büyük hanım olur bizim evde). Pisi pek sosyal bir kedi değil, stres yaşayınca da bağırsakları bozuluyor haftalarca, ilaçlar, üzüntüler derken beter oluyoruz anlayacağın. Veterinere senin de yazdığın aynı sebeplerden dolayı, istemiyorum aşıları dedim. Olmaz öyle şey, ayakkabılar, ayakkabılar, ayakkabılar! Dedim biz eve ayakkabıyla girmiyoruz, siz giriyor musunuz? Yok, dedi... Ben de yaptırmıyorum artık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaa, ayakkabı mevzu veterinerler açısından çok önemli. Adeta kabus :D Hepsi de tutturmuş bir ayakkabı.

   Sil
 5. Size sonuna kadar katılıyorum. 8 yaşında bir kedim var. Evet ilk zamanlar sürekli aşılattım. Veterinerler sürekli aşı üretmede bahaneleri çok. Lösemi aşısı dahi yaptılar. İlk zamanlar veterinerden tırsan kedikızım, sonraları resmen kaplan kesildi ve kutusundan dahi çıkarmanın imkanı kalmadı. Dolayısıyla artık aşı yaptıramıyoruz veterinere gitmiyoruz. Yaşına bağlı olarak düşündüğüm, ara sıra kuru öksürük dışında rahatsızlığı da yok bereket ki. Sonuç olarak: veterinerlere asla ve asla inanmıyorum ve yaptıkları aşıları da astronomik rakamlar talep ettiklerini düşünüyorum. Umarım bu yazınızı bir veteriner okur da, ne olduklarını insanların anladığını görür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Veterinerlere düşman olduğum sonucunun da çıkarılmasını istemem. Yaptıkları işi severek yapan, hayvanları seven ve hayvanseverleri yolunacak kaz olarak görmeyen veterinerlere asla lafım olamaz. Sonuçta elbette ki onlar da hayrına yapmıyorlar bu işi. Ancak maalesef insanın güvenini sarsan, hayvanın sağlığından çok alacağı parayı düşünen çok veteriner var. Ama dediğim gibi, aşı konusu büyük bir sektör ve bundan para yiyen de çok insan var. O yüzden söylediklerime çok kızabilirler. Sorun değil, bu da benim görüşüm ve benim seçimim. Kedinize sağlıklı, uzun bir ömür diliyorum. Sevgiler...

   Sil
 6. Kayınvalidem bu akşam telefonda ısrarla" ev kedisine aşı gereksiz,boşuna aşı yaptırmayın" dedi, arkadaşlarından duymuş.
  Karma,kuduz ,parazit çok önemli diye biliyorum( üç gündür) hele benim kedicik 3 aylık ve parazit tedavisinden başka aşı yapılmamış,sizleri anlattım, onlar yaptırıyorlar, dedim ama ikna edemedim herhalde.Benim şaşırdığım kayınvalidemin arkadaşlarının kedileri aşısız ve üç aylık hiç aşı vurulmamış bir kediye de kefiller!
  şimdilik lösemi aşısı vurdurmakta kararsızım, ilk sırada karma aşısı ( 5 kere) mutlaka yaptıracağım.(şimdi bana hep gereksiz yere hayvana acı veriyorsun demez inşallah)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşecim, sokaktan sahiplenmemiş miydiniz kediciği? Sokaklarda yediklerinden, ya da diğer kedilerden parazit ya da diğer hastalıklar bulaşma ihtimali olacağından ilk aşılarını yaptırmanı tavsiye ederim. Önlem almak adına. Tabi ki hastalık kapmamış da olabilir, sağlıklı da olabilir ama ya varsa? Riske atmaya değer mi? İlk aşılarını yaptırıp, sonra da gönül rahatlığıyla sevişin, koklaşın bebişle :)

   Sil
 7. Ne kadar guzel yazmissin. Seni cesaretlendirmek isterim. Bizde 5 tane kedi var ve bunlarin 3 u duzenli disariya cikiyor bu sebeple tum kedilerimizi ve kopeklerimizin parazit haplarini duzenli aliyoruz. Ayrica sokak kedilermizin hepsinede parazit hapi yutturuyoruz yiyeceklerinin icinde tabi :) Fakat dediklerine cok katiliyorum eger kedim disariya cikmasaydi asla parazit yaptirmazdim kuduz icinde ben kedilerime de kopeklerime de kuduz asisi yaptirmiyordum ( maalesef bu sene yaptirmak zorundaydim ve yaptirdim yurtdisina cikarabilmek icin)
  Cok guzel bir yazi yazmissin ellerine saglik

  YanıtlaSil
 8. Yazın gerçekten çok hoş ve bilgilendirici benim de kedim 5aylık sokak kedisi 1 ic ve dış parazit aşısı yapildi 2 asisi daha var ve birde kuduz aşısı yaptırmayı düşünüyoruz evden hiç çıkmıyor 1 aya yakındır bizimle evde herkes onu çok seviyor sizce parazit aşılarına devam etmeliyimim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Aslı. Yazdığım gibi, ilk aşılarını tamamladıktan sonra evden çıkmayacaksa bence 3 aylık periyotlarla parazit aşısı yaptırmak gereksiz.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...